Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na niskie temperatury! Nie bądźmy obojętni!

Data publikacji 28.10.2015

bezdomniW związku ze zbliżającym się zimowym okresem niskich temperatur, pragnąc uniknąć sytuacji prowadzących do zgonów osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku na skutek wychłodzenia organizmu wielkopolscy policjanci podejmują szereg działań prewencyjnych zmierzających do zapobiegania takim zjawiskom.

Jesienno-zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile współpracują z administracją samorządową oraz miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, na bieżąco uzgadniając zasady postępowania z osobami bezdomnymi wymagającymi natychmiastowej pomocy i opieki.

 

Funkcjonariusze posiadają wykazy instytucji, do których mogą być kierowane osoby bezdomne wymagające opieki. Osoby bezdomne uzyskują informacje od policjantów - w których instytucjach mogą uzyskać pomoc. Policjanci służb prewencyjnych pełniących służbę na terenie powiatu pilskiego podczas wykonywania zadań służbowych kontrolują miejsca gromadzenia, przebywania osób bezdomnych i podejmują interwencje w każdym przypadku, w którym pomoc bezdomnemu jest niezbędna.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

 

Powrót na górę strony