Piła - Korzystanie z sieci P2P
Przedstawiamy Państwu zasady korzystania z modelu komunikacji z sieci komputerowej P2P.
I. Co to jest P2P?
P2P (od ang. peer-to-peer - równy z równym) - model komunikacji w sieci komputerowej, który gwarantuje obydwu stronom równorzędne prawa w wymianie plików (w przeciwieństwie do modelu klient-serwer). P2P polega na wymianie danych między użytkownikami połączonych siecią internetową.
Istnieje jeszcze inny model wymiany plików między użytkownikami sieci. Jest nim P2M (peer-to-mail). Jest to jak sama nazwa wskazuje umieszczanie danych na serwerach poczty i udostępnianie ich innym.
Większa część multimediów została nielegalnie skopiowana; czyli ukradziona wydawcom, wykonawcom i autorom oprogramowania i umieszczona w sieci internet.
Użytkownicy sieci nie wiedzą, że dokonując zakupu lub używając takiego oprogramowania możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej jak i karnej.
II. Kiedy mamy do czynienia z nieuprawnionym rozpowszechnianiem plików?
Programy, służące do ściągania plików przy pomocy protokołu P2P, zawierają algorytm, który, podczas ściągania pliku lub jego części do komputera, wymusza udostępnienie go każdemu użytkownikowi sieci internet, chcącemu pobrać konkretny plik lub jego część. W niektórych programach można, przy pomocy ustawień, zablokować rozpowszechnianie pobieranych plików. Jednakże takie działanie powoduje duże ograniczenia w możliwości pobierania plików od innych użytkowników. Innymi słowy, jeżeli użytkownik, korzystający z programu do przesyłania plików za pośrednictwem P2P, zablokuje udostępnienie plików innym użytkownikom, to będzie miał bardzo ograniczone możliwości pobrania czegokolwiek z sieci.
Każdy program do pobierania plików za pośrednictwem P2P, ma domyślnie włączoną możliwość udostępniania i większość użytkowników nie zmienia tych ustawień, właśnie z uwagi na ograniczenia, które mogą wystąpić przy próbie pobrania czegokolwiek. To z kolei wiąże się z tym, że użytkownicy świadomie godzą się na udostępnianie pobieranych plików innym użytkownikom sieci, a takie działanie jest już przestępstwem z art. 117 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W przypadku programów komputerowych przestępstwo dotyczy czynu z art. 278 § 2 kk - kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
III. Co nam grozi za złamanie prawa?
Osobie, która popełniła takie przestępstwo z art. 117 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, grozi:
1. kara grzywny;
2. kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
3. przepadek nośnika danych lub w zależności od sytuacji całego komputera;
Natomiast za przestępstwo z art. 278 § 2 kk grozi:
1. kara pozbawiania wolności od 3 miesięcy do lat 5;
2. kara grzywny;
3. przepadek nośnika danych lub w zależności od sytuacji całego komputera.
Po przedstawieniu zasad jakie kierują tym wszystkim, chcącym korzystać z wymiany plików przy wykorzystaniu P2P, można doradzić, że jeśli nie chcesz mieć problemów i nie chcesz ponosić konsekwencji z powodu korzystania z sieci P2P, to:
- Starannie dobieraj klienta sieci P2P;
- Nie udostępniaj plików w sieci!;
- Używaj znanych serwerów;
- Najlepiej zaś nie korzystaj z sieci P2P w ogóle.