Piła - Pilscy policjanci na planie filmowym
W
miniony czwartek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pilskiej Komendy wzięli
udział w filmowej produkcji z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Producentem filmu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Uczestników Ruchu Drogowego „Świadomy - Bezpieczny”. Materiał przygotowywany
jest w koprodukcji z Polską Grupą Ratownictwa Medycznego.
Film będzie materiałem szkoleniowym, który trafi do kilku tysięcy ośrodków szkolenia kierowców oraz na platformy e-learningowe. Innowacyjna, niespotykana dotąd forma przekazywania wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzięki stworzonemu w Pile materiałowi sprawi, że będziemy mieli do czynienia z unikalnym i przede wszystkim ciekawym sposobem szkolenia i propagowania tej ważnej dziedziny wiedzy, z którą zaznajomieni powinni być nie tylko kierowcy. Materiał wykorzystywany będzie również w szkoleniach prowadzonych przez ratowników dla szkół, instytucji i podmiotów gospodarczych.

Producentem filmu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Uczestników Ruchu Drogowego „Świadomy - Bezpieczny”. Materiał przygotowywany jest w koprodukcji z Polską Grupą Ratownictwa Medycznego. Zdjęcia plenerowe realizowano przez cały czwartek, ekipa filmowa liczyła kilkadziesiąt osób we współpracy ze służbami ratunkowymi. Na miejscu pracowały radiowozy pilskiej Policji, dwa zastępy straży pożarnej, i pojazdy ratownictwa medycznego.
Zdjęcia realizowane w ruchu drogowym były tylko częścią produkcji, a tematem tej części filmu był wypadek komunikacyjny z udziałem dwóch pojazdów, w którym poszkodowane zostały cztery osoby. W realistyczny sposób pokazano, jak powinna wyglądać akcja ratunkowa realizowana przez przypadkowych świadków zdarzenia - innych kierujących, którzy jako pierwsi pojawili się w miejscu zdarzenia. Dopiero później - tak, jak bywa to w realistycznym świecie - do akcji przystąpiły służby ratownicze.

Film wskaże nie tylko to, w jaki sposób prawidłowo ratować ludzkie życie, ale podpowie, w jaki sposób rozmawiać z poszkodowanymi, jak uzyskiwać od nich informacje, jak dobierać kolejność, według której zająć się należy rannymi, jak koordynować „amatorską akcją” w przypadku większej liczby przypadkowych osób, które pojawiają się w miejscu wypadku. W materiale nie zabraknie psychologicznych podpowiedzi, które mogą pomóc w tym jakże stresującym momencie, jakim jest wypadek komunikacyjny, a pamiętajmy, że stres dotyczy nie tylko poszkodowanych, ale przede wszystkim osób podejmujących akcję ratunkową.
Zebrany w Pile materiał zostanie wykorzystany w filmie, ale też w innowacyjnej formie szkolenia tworząc coś na wzór gry komputerowej czy interaktywnej aplikacji. Osoba szkolona będzie mogła obstawiać kolejność działań i sposoby, według których będzie ratowała poszkodowanych; „gracz” będzie mógł dobierać według własnego uznania formę pomocy w określonym momencie czy decydować o tym, które działania w danej chwili akcji ratunkowej będą słuszne. Dopiero po przejściu wszystkich sekwencji jego decyzje zostaną podsumowane i ocenione – może się zdarzyć, że dowie się, iż wskutek błędnych działań, niewłaściwego doboru ich kolejności i popełnionych błędów jeden lub kilku poszkodowanych wypadku nie przeżyło.

