Piła - Fikcyjne zgłoszenia
Policjanci przyjmują czasami zawiadomienia o przestępstwie, które po wykonaniu dalszych czynności okazują się fikcyjne. Pamiętajmy, że w takim przypadku osoba zgłaszająca może ponieść konsekwencje prawne.
Czasem do jednostki policji przychodzi osoba i składa zawiadomienie o popełnionym przestępstwie na jej szkodę lub osoby bliskiej, które to później okazuje się fikcyjne. Motywy takiego działania są różne. Niejednokrotnie jest to związane z późniejszym wystąpieniem o odszkodowanie. Zdarza się, że w przypadku zaginięcia dokumentów pokrzywdzeni przychodzą i zgłaszają ich kradzież. Pracownicy w przypadku zagubienia mienia powierzonego im przez właściciela firmy w celu uniknięcia konsekwencji zgłaszają fikcyjną kradzież. Były również przypadki, że dzieci aby wytłumaczyć się jakoś rodzicom wymyślały zdarzenie. Obawiały się powiedzieć prawdy. W przypadku zgubienia telefonu komórkowego opowiadały, że ktoś je napadł i zabrał go.
Należy jednak pamiętać, że Kodeks Karny w takich przypadkach dla osób zgłaszających przestępstwo, które nie zaistniało lub składających fałszywe zeznania również przewiduje konsekwencje prawne. Osoba zawiadamiająca o niepopełnionym przestępstwie podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności, a składająca fałszywe zeznania do lat 3.