Piła - Bezpieczne ferie 2011
Już niedługo w województwie wielkopolskim rozpoczną się ferie zimowe. Cześć dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane formy wypoczynku, pozostali spędzą ten czas w miejscu zamieszkania. Dlatego już dziś warto przypomnieć o kilku zasadach, które wpłyną na bezpieczeństwo naszych dzieci w tym okresie
Przed wyjazdem istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów grup dzieci i młodzieży w celu dokonania kontroli przez Policję. Zgłoszenia należy kierować do oficera dyżurnego KPP w Pile pod numer tel. 067 353 15 60 lub 997. Można dokonać zgłoszenia kilka dni przed planowanym wyjazdem.
Przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku naszych pociech warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami:
- przed wyjazdem należy zwrócić uwagę dziecku na to aby przestrzegało regulaminu zimowiska, nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome.- należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów
- zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób.
- należy wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku. Organizator powinien posiadać zezwolenie na organizowanie zimowiska w oferowanym miejscu i zapewnić opiekę medyczną.
Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierowcom samochodów osobowych przewożącym dzieci przypominamy, że dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.
Jeżeli dzieci pozostają w domu powinniśmy umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkole, świetlicach, domach kultury. Jeżeli jest to możliwie to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę zaufanej osoby. Zostawmy przy telefonie kartkę z numerami do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe.
Przypomnijmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Jeśli dziecko przebywa poza domem na palcu zabaw, powinno pamiętać, że mogą się nim zainteresować osoby nie zawsze uczciwe.
Należy dziecko nauczyć, aby: nie opowiadało o wyposażeniu domu, klucze do mieszkania nosiło dobrze zabezpieczone pod odzieżą, nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych, nie przyjmowało od osób nieznajomych żadnych rzeczy np. słodyczy, napojów, prezentów.