Piła - Ustrzec się przed włamaniem
Przedstawiamy Państwu zasady, które w dużym stopniu zwiększą efektywność w zabezpieczaniu własnego mienia. To najprostsze, a jednocześnie najbardziej skuteczne metody ograniczające włamania do mieszkań i domków jednorodzinnych.
Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami - próba wejścia do obiektu (mieszkania) przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast zakwalifikowana jako działanie przestępcze. Przestępca wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho.
Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:
- wygląd solidnie wykonanych drzwi,
- solidne, atestowane zamki,
- dobry system alarmowy,
- wzmocnienia: blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą, zapornica drzwiowa.
Pamiętaj!
Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Przydatne rady.
- współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi” ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.
- nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich.
Wyjeżdżając na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy, ulotki.
- sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę.
- unikaj zawierania przypadkowych znajomości.
- jeżeli ujawnisz włamanie nie wchodź do środka ponieważ możesz zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.
- niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem włamania jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję.