II Seminarium „Przerwij ciszę” za nami!
Komenda Powiatowa Policji w Pile wspólnie z Katedrą Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych zorganizowała już drugą edycję seminarium „Przerwij ciszę”. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było zjawisku przemocy rówieśniczej, które dotyka coraz więcej dzieci i młodzieży.
Dzisiaj w Auditorium Maximum Akademii Nauk Stosowanych w Pile odbyła się druga edycja seminarium „Przerwij ciszę!”. Wydarzenie poświęcone było tematyce przemocy rówieśniczej, która może przybierać różne formy: fizyczną, werbalną, psychiczną czy coraz częściej spotykaną cyberprzemoc.
Celem przedsięwzięcia było zgromadzenie ekspertów, praktyków i przedstawicieli organizacji, instytucji oraz społeczności lokalnych by wspólnie wymienić się doświadczeniami, poszerzyć wiedzę i wypracować metody przeciwdziałania temu negatywnemu zjawisku.
Chwilę po godzinie 10:00 Kanclerz ANS w Pile Pan Sylwester Sieradzki, Starosta Pilski Pan Rafał Zdzierala, Kierownik Katedry Kryminalistyki ANS w Pile dr hab. Przemysław Frąckowiak oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile kom. Krzysztof Król oficjalnie rozpoczęli seminarium podkreślając istotę poruszanej tematyki.
Seminarium składało się kilku paneli tematycznych, prowadzonych przez prelegentów:
-
Wykładowczyni ANS w Pile mgr Magdalenę Borowiak oraz mł. asp. Magdalenę Mróz z KPP w Pile: „Przemoc rówieśnicza wśród młodzieży w środowisku szkolnym na terenie miasta Piły. Wyniki badań.”;
-
Trenerkę i Edukatorkę Fundacji Dziecko w Centrum Panią Justynę Piekarską: „Tworzenie przestrzeni bezpiecznej dla dzieci zgodnie ze standardami ochrony małoletnich”;
-
Zastępcę Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka nadkom. Kamila Sikorskiego „Dyskryminacja, stereotypy, rasizm i uprzedzenia w kontekście przemocy rówieśniczej";
-
Kierownika Działu Terapeutycznego Oddziału Zewnętrznego w Koziegłowach Aresztu Śledczego w Poznaniu majora Tomasza Kilarskiego: „Profilaktyka autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży";
-
Wykładowczyni ANS w Pile dr Dagmarę Łupicką- Szczęśnik: „Kompleksowa praca w rozumieniu emocji i zachowania młodego człowieka. Jak radzić sobie z agresją młodych ludzi?".
Zaproszeni goście obejrzeli również wystawę prac plastycznych pt. "Przemoc oczami młodzieży” wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile. Serdecznie dziękujemy kadrze pedagogicznej i młodzieży zaangażowanej w realizację tego projektu.
Szef pilskiej jednostki wspólnie z kierownikiem Katedry Kryminalistyki ANS w Pile podziękowali prelegentom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę. To wydarzenie niewątpliwie stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz wskazało konkretne działania, które wzmocnią system wsparcia i zminimalizują skalę zjawiska przemocy rówieśniczej.