Aktualności

Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Data publikacji 11.12.2024

W ostatnim czasie na terenie Piły doszło do zwiększonej ilości zdarzeń z udziałem pieszych. Aż w 5 przypadkach były one szczególnie niebezpieczne ponieważ poszkodowani trafili z poważnymi obrażeniami do szpitala. Funkcjonariusze pilskiej jednostki od poniedziałku prowadzą działania profilaktyczno-prewencyjne, aby podnieść bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych.

Od początku roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego odnotowali ponad 30 zdarzeń z udziałem pieszych. W ciągu ostatniego miesiąca było ich aż 9. W 5 przypadkach były one na tyle niebezpieczne, że piesi trafili do szpitala z poważnymi obrażeniami. Niestety w jednym z wypadków, na skutek poniesionych obrażeń, poszkodowana zmarła w szpitalu.

To pokazuje, że przejścia nadal są miejscami niebezpiecznymi i należy zachować na nich szczególną ostrożność. Co ważne, dotyczy to zarówno kierowców, ale i pieszych. Mimo nadania im pierwszeństwa na przejściach nie zwalnia to ich z zachowania szczególnej ostrożności. Również kierowcy, szczególnie jesienną porą, powinni jeździć wolniej by być gotowym do nagłego hamowania i umożliwienia bezpiecznego przejścia pieszym.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną prowadzą w tym tygodniu zintesyfikowane działania prewencyjno-profilaktyczne. Od poniedziałku patrole pojawiają się w rejonach przejść dla pieszych, gdzie błyskają niebieskimi światłami. Wszystko po to, aby kierowcy zwolnili i byli bardziej ostrożni. Policjanci rozmawiają też z mieszkańcami uświadamiając ich, że pierwszeństwo na pasach nie jest równe z bezpieczeństwem i nadal należy wykazywać się dużą ostrożnością. 

Wczoraj wieczorem pilscy policjanci wspólnie z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile prowadzili działania profilaktyczne na kilku przejściach na terenie Piły. Podczas rozmów wyjaśniali jak ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa odgrywają elementy odblaskowe. To właśnie dzięki nim piesi są lepiej widoczni, a kierowcy mają więcej czasu na właściwą reakcję. Każdy z przechodniów lub rowerzystów, który miał okazję spotkać się funkcjonariuszami otrzymał elementy odblaskowe. 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich, niezależnie od tego czy jesteśmy kierowcami czy pieszymi. Wzajemny szacunek i szczególna ostrożność to zdecydowanie najważniejsze elementy, które powinny nam towarzyszyć, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na drodze. 

sierż. szt. Wojciech Zeszot

 

Powrót na górę strony