Stop przemocy domowej
Jak rozpoznać przemoc domową? Jak się przed nią chronić? Gdzie uzyskać pomoc? Czym zajmuje się Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
Czym jest przemoc domowa?
Przemoc domowa to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbania, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.
Jakie są formy przemocy domowej?
- przemoc fizyczna- jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna- jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna- jeśli ktoś cię molestuje zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- inne zachowania- na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Ofiarą przemocy domowej może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Kto i z jakiej pomocy może skorzystać?
- Z pomocy może skorzystać każdy, kto doznaje przemocy domowej,
- Zwróć się do służb lub organizacji, które oferują pomoc osobom dotkniętym przemocą domową. Nie bój się szukać pomocy!
- Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się –natychmiast wezwij policję.
- Znajdź kogoś, komu możesz zaufać i porozmawiaj z nim. To ważne, aby ktoś cię wspierał.
Co w takiej sytuacji może zrobić Policja?
-
funkcjonariusze podczas interwencji domowej mogą wszcząć procedurę niebieskiej karty,
-
zatrzymać osobę, która stosuje przemoc,
-
odseparować sprawcę stosując natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu,
-
odseparować sprawcę stosując natychmiastowy zakaz zbliżania się.
Czym jest niebieska linia?
- Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002– konsultanci pomogą ci, powiedzą ci, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.
- Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.
- Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone– dzwoń pod numer 112.
Co oferuje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem z siedzibą w Pile, przy ul. Okrzei 18 dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie?
- nieodpłatną pomoc prawną;
- nieodpłatną pomoc mediacyjną,
- nieodpłatną pomoc psychologiczną,
- nieodpłatną pomoc psychiatryczną,
- nieodpłatną pomoc materialną w zakresie łagodzenia skutków przestępstwa.
W ramach prowadzonego punktu udzielana jest pomoc pokrzywdzonym na każdym etapie: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie procedury karnej a także po zakończonej procedurze karnej, gdy trwają wciąż skutki przestępstwa. Celem udzielanej pomocy jest dążenie do zniwelowania skutków przestępstwa doświadczanych przez pokrzywdzonego, tak aby osoba po doświadczeniu przestępstwa: odzyskała dobrostan psychiczny, była w stanie skutecznie korzystać z przysługujących jej praw w dochodzeniu sprawiedliwości oraz by znormalizowała się jej sytuacja bytowa.
Miejsce i harmonogram dyżurów osób pierwszego kontaktu przyjmujących zgłoszenia od osób pokrzywdzonych przestępstwem, świadków i osób im najbliższych w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Pile:
-
Adres: Piła, ul. Okrzei 18, 64-920 Piła
-
Terminy dyżurów: poniedziałek w godz. 15.00-20.00 oraz środa w godz. 08.00-13.00.
Czy świadkowie przemocy domowej powinni reagować?
- Sprawy związane z przemocą domową często nie wychodzą na jaw ze względu na zastraszanie, które oprawcy stosują wobec pokrzywdzonych. Dopiero w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia osoby decydują się poprosić o pomoc.
- W takich sytuacjach nieoceniony wpływ ma również środowisko sąsiedzkie. Pamiętajmy, że przemoc domowa nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować.
- Jeżeli posiadasz informacje, że osoba z twojego środowiska potrzebuje pomocy, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.
st. sierż. Magdalena Mróz