Aktualności

Wystawiali fałszywe recepty i wprowadzali na rynek odurzające leki

Data publikacji 04.07.2024

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej jednostki zatrzymali dwóch mężczyzn na terenie Warszawy i Szczecina. Są oni podejrzani o włamanie się do platformy medycznej, z której wystawiali fałszywe recepty, a także wprowadzanie do obrotu wykupionych leków narkotycznych. Decyzją sądu sprawcy zostali tymczasowo aresztowani.

Historia rozpoczęła się od włamania do konta lekarza na internetowej platformie medycznej. Tam sprawcy wystawili 89 recept na produkty lecznicze zawierające substancje psychotropowe lub środki odurzające. Recepty te zostały później przez nich zrealizowane w różnych aptekach na terenie całej Polski. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą pilskiej jednostki.

Policjanci wykonali szereg czynności na terenie kilku województw, które pozwoliły im ustalić wizerunki sprawców, ich dane personalne, a także aktualne miejsce przebywania. 5 czerwca funkcjonariusze zatrzymali na terenie Szczecina oraz Warszawy dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat. W ich mieszkaniach policjanci zabezpieczyli: ponad 80 sztuk tabletek leku wykupionego na podstawie fałszywych recept, ponad 170 gramów narkotyków w postaci marihuany, mefedronu, ecstasy i kokainy, a także gotówkę w kwocie 6,5 tysiąca złotych, która zostanie przeznaczona na poczet przyszłej kary.

Prowadzone postępowanie wyjaśniło, że w procederze brał również udział trzeci mężczyzna w wieku 33 lat, który obecnie przebywa w areszcie śledczym. Funkcjonariusze potwierdzili, że mężczyźni działając wspólnie i w porozumieniu po włamaniu do internetowej platformy wystawili z konta lekarza 89 recept na dwa produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancje narkotyczne, które następnie wykupywali oraz rozpowszechniali. Ponadto dysponując danymi lekarza zostały założone na niego rachunki bankowe i zaciągnęte kredyty w kwocie 60 tysięcy złotych. Transakcje zostały jednak w porę zablokowane, przez co odzyskano całą kwotę.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić sprawcom zarzuty oszustwa komputerowego oraz wprowadzania do obrotu substancji psychoaktywnych i środków odurzających. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto 19-letni mężczyzna odpowie także za posiadanie znacznej ilości narkotyków, które zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd po wstępnym rozpatrzeniu sprawy przychylił się do wniosku i zadecydował o zastowaniu tymczasowego aresztowania wobec 19 i 21-letniego mężczyzny. Funkcjonariusze prowadzący sprawę podkreślają, że jest ona rozwojowa i przewidywane są kolejne zatrzymania.

sierż. szt. Wojciech Zeszot

Powrót na górę strony