Aktualności

Kryształowe Gwiazdy

Data publikacji 15.04.2024

W piątek, 12 kwietnia bieżącego roku w Trzebawiu odbyła się uroczysta gala, podczas której kolejne „Kryształowe Gwiazdy” trafiły do rąk policjantów i policjantek z Wielkopolski. Wśród 62 laureatów byli obecni także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile.

"Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2005 roku na uroczystej zbiórce Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą. To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Tomasz Olczyk pogratulował wszystkim wyróżnionym. Podkreślił, że są wizytówką garnizonu wielkopolskiego. Życzył wszystkim pomyślności w służbie.

I Wicewojewoda Wielkopolska Pani Karolina Fabiś-Szulc w imieniu Pani Wojewody Wielkopolski Pani Agaty Sobczyk, odczytała okolicznościowy adres, w którym również padły słowa wdzięczności i uznania za poświęcenie i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.

Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego przypomniał, że Policja w Wielkopolsce jako pierwsza wprowadziła tego typu wyróżnienie. Na przestrzeni 19 lat podczas których wręczane są Kryształowe Gwiazdy, otrzymał ją co 7 wielkopolski policjant.

Wśród laureatów było obecnych trzech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile:

  • Sierżant Sylwia Komasa, policjantka Posterunku Policji w Białośliwiu  – 30 września 2022 roku, udała się z polecenia dyżurnego z innym funkcjonariuszem do miejscowości w gminie Białośliwie, gdzie mężczyzna siedział na parapecie najwyższego okna w domu i krzyczał, że skoczy. Jak się okazało miał stany lękowe i halucynacje. Mundurowi wbiegli do pokoju i siłą ściągnęli mężczyznę z parapetu.
     
  • Sierżant Gracjan Zygmunt oraz starszy posterunkowy Patryk Kaziński, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile – 10 lipca 2023 roku, policjanci z polecenia dyżurnego pojechali w rejon mostu przy al. Jana Pawła II w Pile, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli osobę stojącą po zewnętrznej stronie barierek, która krzyczała, że wzięła dużą ilość leków nasennych i chce skoczyć do rzeki. Jeden z funkcjonariuszy wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny podbiegł do niego i złapał za ręce, jednakże ten zaczął się szarpać i wskoczył do wody. Policjanci wbiegli natychmiast do rzeki i bezpiecznie wyciągnęli mężczyznę na brzeg.

Więcej informacji o gali: https://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/252778,KWP-Krysztalowe-Gwiazdy.html

KWP Poznań / WZ

 

Powrót na górę strony