Aktualności

Dwie osoby zatrzymane do oszustw na „policjanta”

Data publikacji 28.03.2024

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwie osoby powiązane z oszustwami na „policjanta”. Tym razem przedstawione legendy dotyczyły zagrożenia środków zgromadzonych na kontach bankowych. Sprawcy weszli w posiadanie gotówki o wartości ponad 100 tysięcy złotych. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

W piątek, 15 marca bieżącego roku przestępcy ponownie próbowali oszukiwać mieszkańców naszego regionu. Niestety w dwóch przypadkach udało im się zmanipulować seniorów i w konsekwencji pozbawić ich oszczędności życia i cennej biżuterii.

Oszuści podczas rozmów telefonicznych podawali się funkcjonariuszy Policji, którzy informowali swoje ofiary o tym, że ich pieniądze na bankowych kontach są zagrożone. Mówili między innymi o tym, że spodziewają się napadu przez zorganizowaną grupę przestępczą i w ten sposób klienci mogą stracić wszystkie pieniądze. Podczas rozmowy nakłaniali swoje ofiary aby jak najszybciej wypłaciły swoje oszczędności i przekazały je policjantom lub pozostawiły we wskazanym miejscu.

Przestępcom udało się zmanipulować dwie seniorki. Jedna z nich przekazała ponad 30 tysięcy złotych gotówki oraz biżuterię o wartości blisko 5 tysięcy złotych. Druga natomiast gotówkę w kwocie ponad 20 tysięcy złotych.

Sprawę przejęli funkcjonariusze pionu kryminalnego. Wykonali szereg czynności, które pozwoliły ustalić personalia pierwszego ze sprawców. Okazał się nim 25-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego. Mężczyzna został zatrzymany 19 marca w miejscu zamieszkania. Następnego dnia został zatrzymany kolejny mężczyzna, który ma związek z oszustwami. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli ponad 1500 złotych gotówki oraz blisko 70 gram narkotyków. Zatrzymany 21-latek to także mieszkaniec powiatu bydgoskiego.

Prowadzone przez policjantów działania pozwoliły udowodnić kolejne przestępstwo, które zostało dokonane na terenie Chojnic. Tam również 25-letni mężczyzna osobiście odebrał od oszukanej seniorki gotówkę o łącznej wartości ponad 55 tysięcy złotych. Śledczy podkreślają, że sprawa może być rozwojowa.

Obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty dokonania wspólnie i w porozumieniu 3 oszustw, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowy młodszy ze sprawców odpowie za posiadanie narkotyków. Decyzją Sądu Rejonowego w Pile mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

sierż. szt. Wojciech Zeszot

Powrót na górę strony