BLIK? Nieznany link? Uważaj na oszustów!
Funkcjonariusze pilskiej jednostki apelują o ostrożność i rozwagę w Internecie. W ostatnim czasie otrzymujemy wiele zgłoszeń od mieszkańców o próbach oszustw. Większość z nich dotyczy internetowych transakcji, próśb o udostępnienie kodów BLIK oraz złośliwych linków.
Korzystanie z telefonu komórkowego nigdy wcześniej nie było bardziej łatwe i użyteczne. Możemy za jego pośrednictwem wchodzić na strony internetowe, odbierać pocztę e-mail, pobierać dowolne aplikacje, realizować zakupy, wykonywać przelewy bankowe czy wypłacać pieniądze. Im więcej pojawia się możliwości, tym więcej pojawia się też zagrożeń.
Apelujemy do mieszkańców naszego regionu, aby byli ostrożni i czujni. Kierowali się rozwagą, nie podejmowali decyzji pod wpływem emocji oraz posiadali dużą dozę nieufności w Internecie. Przestępcy tylko czekają, aż ktoś wpadnie w ich pułapkę i nieświadomie udostępni swoje dane do konta społecznościowego, bankowego lub przekaże kod BLIK.
Ostrzegamy przed sytuacjami kiedy ktokolwiek kontaktuje się z nami pisemnie za pomocą internetowych komunikatorów prosząc jednocześnie o niewielką przysługę i udostępnienie kodu BLIK. Tak właśnie działają przestępcy, którzy włamują się na konta społecznościowe, a następnie rozsyłają do wszystkich wiadomości z prośbą o pomoc. Pamiętajmy, że każdą taką historię jesteśmy w stanie bardzo szybko zweryfikować. Wystarczy tylko zadzwonić do danej osoby i potwierdzić czy faktycznie potrzebuje pomocy finansowej.
Kolejnym zagrożeniem są wiadomości zawierające złośliwe linki. Mogą one dotyczyć różnych sytuacji takich jak np. odbiór przesyłki, opłaty za rachunki, weryfikację naszych danych, realizowanie szybkich przelewów czy odbiór należności za sprzedany towar. Każdy link to potencjalne zagrożenie. W niektórych przypadkach wystarczy tylko kliknięcie, a nasze urządzenie może zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które wykradnie dane dostępowe do kont bankowych lub społecznościowych. W innych sytuacjach linki mogą przenosić na fałszywe strony, które będą łudząco przypominać te prawdziwe. Wpisując tam swoje dane nieświadomie przekazujemy je przestępcom.
Aby uchronić się przed działaniem oszustów należy być bardzo ostrożnym w Internecie. Chronić swoje dane osobowe, loginy oraz hasła do bankowości elektronicznej, portali społecznościowych i poczty e-mail. Nie klikać w nieznane linki, nie postępować zgodnie z otrzymanymi wiadomościami – nawet jeżeli wydawałoby się, że otrzymujemy je od bliskich nam osób. Przestępcy często wykorzystują bramki internetowe i podszywają się pod konkretne numery telefonów. Pamiętajmy, że każdą napisaną historię możemy w łatwy sposób zweryfikować u źródła – dzwoniąc do nadawcy.
sierż. szt. Wojciech Zeszot