Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata Oświatowa pn. "Porozmawiajmy o wychowaniu"

Data publikacji 31.07.2019

Debata oświatowa pn. "Porozmawiajmy o wychowaniu" odbyła się w dniu 30 lipca br. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Okrzei w Pile z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Piechowiaka. Zgromadziła polityków, nauczycieli, rodziców, psychologów, policjantów i przedstawicieli duchowieństwa, którzy dyskutowali o wychowaniu do podejmowania decyzji, doradztwie zawodowym, aktywności rodziców w szkole, niepełnosprawnym dziecku w szkole, i bezpieczeństwie w szeroko rozumianej przestrzeni szkolnej. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem ze strony polityków, którzy debatę ocenili jako owocną, pełną szczerych wypowiedzi, które stały się podstawą do zdefiniowania konstruktywnych wniosków, które to zostaną przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Z inicjatywy Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Piechowiaka w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Okrzei w Pile odbyła się debata społeczna pn. "Porozmawiajmy o wychowaniu". Gościem specjalnym była Pani Iwona Michałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu, szkół podstawowych i średnich, organów prowadzących, psycholodzy, przedstawiciele duchowieństwa, rodzice, a także policjanci z pilskiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Pile insp. Sebastianem Cichockim.

Spotkanie zostało podzielone na cztery panele dotyczące: wychowania do podejmowania decyzji, doradztwa zawodowego, aktywności rodziców w szkole, niepełnosprawnych dzieci w szkole oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa w przestrzeni szkolnej. Wnioski z dyskusji pomiędzy uczestnikami zostały udokumentowane i przesłane zostaną do Ministerstwa Edukacji Narodowej w celu wykorzystania w procesie profesjonalizacji działań na rzecz wychowania młodzieży.

W ostatnim panelu poświęconym bezpieczeństwu w szkole najpierw głos zabrała sierż. sztab. Izabela Pałubicka-Mościpan z Wydziału Prewencji z pilskiej komendy, która w syntetyczny i interesujący sposób przedstawiła główne obszary działania Referatu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich, źródła iformacji o zdarzeniach dotyczących zachowań nieletnich, dane statystyczne obrazujące skalę popełnianych czynów karalnych, w tym narkotykowych, przemocowych, w cyberprzestrzeni oraz samobójstw.

Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Pile insp. Sebastian Cichocki, który podkreślił, że:

Policja bardzo często styka się już ze skutkami zdarzeń o różnej etiologii. Istotnym jest, aby już w początkowym etapie powstania problemu był on właściwie diagnozowany, a stosowne informacje powinny trafiać m. in. do Policji, bo w przeciwnym razie dochodzi do eskalacji i finalnie tragicznych skutków, np. samobójstw, czy innych zdarzeń niepożądanych".

Jednym z kluczowych wniosków z najważniejszego dla Policji panelu była konstatacja, iż należy wyeliminować bariery ograniczające przepływ informacji o szczególnie niepokojących i niepożądanych zachowaniach młodzieży w celu komplementarnego działania, także z innymi instytucjami, na rzecz rozwiązywania problemu, a nie przysłowiowego "zamiatania pod dywan". W dyskusji potwierdzono konieczność takiego współdziałania i jednocześnie zwrócono uwagę na bardzo dobrą współpracę z Policją, która mocno otwiera się na społeczeństwo.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem ze strony polityków, którzy debatę ocenili jako owocną, pełną szczerych wypowiedzi, które stały się podstawą do zdefiniowania konstruktywnych wniosków, które to zostaną przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Podkom. Żaneta Kowalska


 


 

Powrót na górę strony