Seniorzy! Bądźcie ostrożni! Nie dajcie się oszukać!!!
W ramach realizacji Programu Prewencyjnego „Bezpieczne Życie Seniora” policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkały się z mieszkańcami Piły i uwrażliwiały starsze osoby na metody działania oszustów. Seniorzy otrzymali od mundurowych materiały profilaktyczne, w których znaleźć można szczegółowe informacje, jak żyć bezpiecznie i jak nie dać się oszukać.
Oszuści najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza Policji.
Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Podkom. Żaneta Kowalska oraz st. sierż. Karolina Karpowicz z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkały się dzisiaj z seniorami na terenie miasta Piły. Policjantki uwrażliwiały starsze osoby na metody działania oszustów, z zaakcentowaniem metody „na policjantki Centralnego Biura Śledczego”. Właśnie w taki sposób, w ostatnim czasie, przestępcy oszukali seniorów w kilku miastach województwa wielkopolskiego. Seniorzy otrzymali od policjantek materiały profilaktyczne, w tym Poradniki Bezpiecznego Seniora, które również trafiły na półki do biblioteki przy ulicy Ludowej w Pile. W ramach akcji również policjanci dzielnicowi odwiedzili placówki bankowe, gdzie rozmawiali z pracownikami o zachowaniu czujności, w przypadku, kiedy starsze osoby wypłacają znaczne kwoty pieniędzy.
Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki wystosował apel do seniorów, w którym podkreślił, że oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ, za policjantki Centralnego Biura Śledczego i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST!
Mieszkańcy Piły i powiatu pilskiego! Pamiętajcie! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.
podkom. Żaneta Kowalska