PONOWNY APEL POLICJI O ROZWAGĘ NA DRODZE
Przez trudne warunki pogodowe dochodzi do wielu wypadków drogowych. Apelujemy do wszystkich kierujących o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniających się często warunków atmosferycznych. Piesi natomiast powinni zadbać o swoją widoczność. Dzięki odblaskom z pewnością będziemy bezpieczniejsi.
Ostatnio warunki na drodze stają się coraz trudniejsze. Dotyczy to szczególnie godzin wieczorowo-nocnych kiedy drogi są śliskie, a widoczność ograniczona. Wielu kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna, tymczasem może być ona pokryta niewidoczną warstwą lodu. Przy śliskiej nawierzchni koła pojazdów łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i jazdę dostosowaną do zmieniających się, trudnych warunków atmosferycznych oraz o zachowanie większej niż zazwyczaj bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
Apel kierujemy również do pieszych, aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy upewnić się, czy kierujący zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić wprost pod nadjeżdżający pojazd!
Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok powoduje niebezpieczne sytuację zarówno dla kierujących, rowerzystów, jak i dla pieszych. Tym ostatnim ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy ich używania również w terenie zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Okres ten jest również niebezpieczny dla kierujących motocyklami, którzy coraz częściej korzystają ze swoich maszyn do późnej jesieni, a nawet przez cały rok. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon do asfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania może skończyć się tragicznie.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!
Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).
Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać poruszając się po drogach.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność. Kierujących pojazdami prosimy o rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.