Piła - Wizyta holenderskich policjantek
Na zaproszenie szefa pilskiej Policji mł. insp. Piotra Skrzypkowiaka w naszym mieście gościły policjantki z Holandii oraz holenderska ekspert organizacji „FairWork”, które zawodowo trudnią się problematyką handlu ludźmi, w tym wyzyskiem i współczesnym niewolnictwem. Celem wizyty było wygłoszenie prelekcji na temat bezpieczeństwa związanego z migracją zarobkową. W spotkaniu wzięło udział około 450 osób, gdzie większość stanowili uczniowie szkół średnich i studenci.
Przybycie w dniu 21 listopada br. holenderskich ekspertów stanowiło odpowiedź na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Piotra Skrzypkowiaka, który podjął się organizacji konferencji. Projekt honorowym patronatem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Spotkanie odbyło się w sali Auditorium Maksimum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile udostępnionej na potrzeby konferencji przez rektora uczelni prof. nadzw. dr hab. Donata Mierzejewskiego. Sala mieszcząca około 460 osób była prawie pełna co świadczyło o dużym zainteresowaniu tematyką spotkania.
Stronę holenderską reprezentowały policjantka polskiego pochodzenia zajmująca się problemami dotyczącymi polskich migrantów zarobkowych w Holandii - Irena de Ruig, jej koleżanka holenderska funkcjonariuszka z Wydziału Przestępczości Migracyjnej i Handlu Ludźmi z garnizonu Haaglandem - Sietska Johannes oraz ekspert pozarządowej organizacji „FairWork” - Hanna Mongard. Komendę Główną Policji reprezentowała podkom. Katarzyna Świątek z Biura Prewencji będąca opiekunem programu.
Celem wizyty wymienionych Pań było przeprowadzenie prelekcji i prezentacji mających na celu uświadomienie zgromadzonym ich praw i zagrożeń jakie niesie za sobą praca w Holandii oraz w innych krajach europejskich, gdyż problemy handlu ludźmi, w tym wyzysku występują praktycznie wszędzie. Te polsko-holenderskie działania realizowane są w ramach projektu o nazwie „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii”. Projekt adresowany jest zwłaszcza do uczniów ostatnich klas szkół średnich, studentów, bezrobotnych, a także wszystkich innych osób, które myślą o podjęciu pracy zarobkowej za granicą. Poza wskazanymi grupami społecznymi w prelekcji wzięli także udział pedagodzy, pracownicy Urzędu Pracy, pilscy radni i policjanci.
Komendant Powiatowy Policji w Pile rozpoczął spotkanie przywitaniem holenderskiej delegacji i przybyłych gości, przedstawił krótko czym jest handel ludźmi oraz podziękował staroście pilskiemu i rektorowi PWSZ w Pile za pomoc w organizacji projektu.
Przedstawicielki Holandii w swoich wystąpieniach uświadomiły nam co powinniśmy wiedzieć zanim wyjdziemy do pracy do Holandii przybliżając podstawowe przepisy obowiązującego tam prawa pracy, ostrzegły o niebezpieczeństwach zagrażających osobom podejmującym prace zarobkową w sferze płacy, zakwaterowania czy też warunków pracy. Na koniec poinformowały, gdzie należy zwrócić się po pomoc, na jaką pomoc możemy liczyć oraz zaznajomiły nas z procedurami stosowanymi w policji holenderskiej wykorzystywanymi w celu ochrony ofiar handlu ludźmi.
Udział w konferencji poprowadzonej na tak wysokim poziomie można podsumować tylko jednym krótkim zdaniem: niezwykle cenna lekcja.