Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - Drukował fałszywe pieniądze

Data publikacji 16.04.2015

faszywki_fotoKara nawet 25 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który drukował w domu pięćdziesięciozłotowe i dwudziestozłotowe banknoty. Policjanci z Wydziału Kryminalnego pilskiej Komendy zatrzymali 25-latka, zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i kilka podrobionych banknotów. Mężczyzna co najmniej sześciokrotnie płacił i rozmieniał „fałszywki” u przypadkowych osób.

Mężczyzna wpadł w ręce policjantów krótko po tym jak podrobił i wprowadził do obiegu fałszywe banknoty pięćdziesięciozłotowe, płacąc w sklepach na terenie Piły i rozmieniając pieniądze u przypadkowych osób.  25-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a sprawę przejęli policjanci Wydziału Kryminalnego pilskiej Komendy. To oni ustalili, że mieszkaniec Piły co najmniej sześciokrotnie płacił i rozmieniał pieniądze, które odbiegały od oryginałów, nie mniej jednak wprowadził w błąd obsługę sklepu i przypadkowe osoby.

Okazało się, że zatrzymany środki płatnicze drukował w domowych warunkach, dlatego kryminalni zapukali do drzwi jego mieszkania. W trakcie przeszukania zabezpieczyli sprzęt komputerowy, za pomocą których wykonywał fałszywki oraz jednostronne kopie banknotów o nominale dwudziestozłotowym.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy w Pile przedstawili 25-letniemu fałszerzowi zarzuty zagrożone karą do 25  lat pozbawienia wolności.

 

Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, także w Polsce dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzenia w obieg falsyfikatów waluty krajowej i waluty Euro. Należy podkreślić, że nie ma „perfekcyjnie wykonanych” fałszywych banknotów, których nie dałoby się wykryć, również bez stosowania środków technicznych. Dlatego w przypadku wątpliwości sprawdź elementy zabezpieczające aby upewnić się czy banknot jest autentyczny. Banknoty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było łatwo sprawdzić ich autentyczność. Poszczególne nominały mają różne wymiary i są drukowane w odmiennych barwach.

Zwykle za drobne i małowartościowe przedmioty płaci się banknotami o dużym nominale. W takich przypadkach proszę o weryfikację i nie poleganie wyłącznie na środkach technicznych. Proszę zaufać swojemu zmysłowi dotyku! W przypadku wątpliwości można wyjąć z kasy inny banknot i dokonać porównania.

Powrót na górę strony