Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 22.02.2021

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się w dniach od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.

Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania  mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Pile mieści się przy ul. Dąbrowskiego 8/801. Jest czynny w godzinach:

  • Poniedziałek: 16.00-20.00
  • Środa: 16.00-20.00
  • Sobota: 10.00-14.00

Do dyspozycji pozostaje także telefon kontaktowy 539 106 106 (aktywny w godzinach przyjęć osoby pierwszego kontaktu) oraz 786 160 100 (dyżury telefoniczne w godz. 20.00-08.00 oraz w niedziele i święta).

Pełna lista lokalnych punktów i ośrodków pomocowych znajduje się poniżej:

Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym

Ministerstwo Sprawiedliwości/WZ