Bezpieczny powrót do szkoły - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Bezpieczny powrót do szkoły

Data publikacji 31.08.2020

Wakacje zbliżają się już do końca, czas więc przygotować się do przywitania nowego roku szkolnego. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o zagrożeniach, które mogą nas w tym czasie spotkać.

W  ostatnie dni wakacji, szczególnie gdy warunki atmosferyczne sprzyjają korzystaniu z uroków lata, korzystamy z kąpielisk, rekreacji nad wodą, często jednak zapominając o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Czas ten niestety sprzyja lekkomyślności młodych ludzi, którzy zażywają kąpieli w miejscach niestrzeżonych, co może doprowadzić do tragedii. Warto zauważyć, iż od początku wakacji utonęło tylko w samej Wielkopolsce 5 osób. Najczęstszą przyczyną były alkohol i brak umiejętności pływania. 

Nie zapominajmy o innych pokusach, w ostatnim czasie szczególnie modnych wśród młodzieży, jakimi są narkotyki, dopalacze, alkohol. W celu osiągnięcia „wyższych doznań estetycznych” młodzież sięga po środki, które pozwalają im oderwać się od szarej rzeczywistości i uniosą ich choć na chwilę w złudny świat szczęścia. Nie tylko dom czy „podwórko”, ale i środowisko szkolne może częściowo wpływać na rozprzestrzenianie się nałogów. Część dzieci i młodzieży używa ich po prostu z chęci odurzenia się. Robią to najczęściej podczas imprez, przyjęć, spotkań towarzyskich, a także z powodu nudy czy zwykłej ciekawości.

W tym szczególnym czasie nie możemy też zapomnieć o niebezpieczeństwach związanych, m.in. z powakacyjną podróżą do domu, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Ważnym jest aby podczas powrotu z wakacji pamiętać o warunkach na drogach. Unikajmy pośpiechu, brawurowej jazdy, spożywania alkoholu i innych używek, dostosujmy prędkość do warunków jazdy. Pamiętajmy, że nasza nieostrożność może doprowadzić do śmierci czy kalectwa nie tylko nas, ale i naszych najbliższych. Nie zapominajmy też o innych uczestnikach ruchu: pieszych, rowerzystach, motocyklistach czy innych kierujących, o elementach odblaskowych, które powinni posiadać piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, idąc po jezdni lub po poboczu. Zwróćmy uwagę na naszych najmłodszych, którzy rozpoczynają naukę w szkole, rolą rodziców jest, aby zapoznać swoją pociechę z drogą do szkoły, ze wskazaniem miejsc niebezpiecznych oraz przedstawieniem podstawowych zasad ruchu drogowego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym, Wielkopolska Policja w ostatnie dni sierpnia będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą m.in. miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu, a także  tzw. dopalaczy.  

Warto podkreślić, że wielkopolscy policjanci, jak co roku, czuwać będą nad bezpiecznym powrotem uczniów do szkoły. Co więcej, ze wzmożoną siłą zadbają o ich bezpieczeństwo, a także ład i porządek publiczny, aby nie tylko w ten ważny dla uczniów dzień czuły się bezpiecznie.

W czasie pandemii pamiętajmy o szczególnych środkach ostrożności, zakrywajmy maseczką twarz, myjmy i dezynfekujmy dłonie, zachowujmy bezpieczny odstęp od drugiego człowieka, aby ustrzec się przed zakażeniem COVID-19.

KWP Poznań - Ewelina Garstecka/DPB