Bezpieczny weekend i Święto Niepodległości - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Bezpieczny weekend i Święto Niepodległości

Data publikacji 08.11.2019

Przed nami kolejny wydłużony listopadowy weekend, który rozpoczął się już ogólnopolskimi działaniami kontrolno-prewencyjnymi pn. "Kaskadowy Pomiar Prędkości". W trakcie całego weekendu Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników poruszających się po drogach.

Przemieszczając się po drogach naszego powiatu będzie można spodziewać się większej liczby funkcjonariuszy oraz kotroli drogowych. Policjanci będą dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo podrużujących. Ponadto będą kontrolować prędkość, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów ze szczególną uwagą na dzieci, a także reagować na wszelkie naruszania przepisów prawa o ruchu drogowym.

W działania zostaną też zaangażowane grupy SPEED, których zadaniem jest m.in. eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, w szczególności nie dostosowali się do ograniczeń prędkości.

Z okazji obchodów Święta Niepodległości funkcjonariusze będą także czynnie uczestniczyć w zabezpieczaniu wydarzeń zorganizowanych na terenie naszego powiatu m. in. obchodów święta w Ujściu, gdzie 10.11.2019r. od około godziny 17:30 do 19:30 zostanie zablokowany fragment DK 11, a ruch będzie kierowany objazdem oraz 11.11.2019r. w Pile podczas biegu okolicznościowego w godzinach 11:00 - 14:00. Zachęcamy kierujących do wcześniejszego zaplanowania swojej podróży, a w przypadku napotkania utrudnień w ruchu drogowym o stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów kierujących ruchem.

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Czynniki takie jak m.in. respektowanie przepisów, sprawność pojazdu, odpowiedni stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji są kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa dla nas samych, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Niezwykle istotne, jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe.

Pamiętaj:

  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w szczególności w zakresie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

  • Kierując samochodem podczas rozmowy telefonicznej korzystaj z zestawu głośnomówiącego.

  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.

  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

  • Zachowaj szczególną ostrożność przed przejściami dla pieszych, skrzyżowaniami.

  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

BRD KGP / sierż. Wojciech Zeszot