Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O "dwóch stronach sieci" z uczniami i rodzicami

Data publikacji 18.04.2017

Policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Pile ponownie odwiedzali szkoły na terenie powiatu pilskiego, gdzie spotykali się z uczniami oraz ich rodzicami i nauczycielami. Spotkania dotyczyły tematyki cyberzagrożeń i odbywały się w ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pn. „Dwie strony sieci”.

W miesiącu marcu oraz kwietniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej odpowiadali na zaproszenia z różnych szkół powiatu pilskiego. W rozmowach ze szkolnymi pedagogami funkcjonariusze informowani byli, że najbardziej aktualnym zagrożeniem, które dotyczy szczególnie osób nieletnich są cyberzagrożenia, w tym cyberprzemoc.

Pilscy policjanci uczestniczyli w spotkaniach zarówno z uczniami jak i ich rodzicami oraz nauczycielami, gdzie poruszali kwestię zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Wszystkie spotkania odbywały się w ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pn. „Dwie strony sieci”.

W czasie prelekcji przy pomocy prezentacji multimedialnej w Gimnazjum w Kaczorach, Szkole Podstawowej nr 4 w Pile, Zespole Szkół nr 3 w Pile oraz Gimnazjum w Łobżenicy policyjni profilaktycy poruszali z zebranymi tematy związane z zagrożeniami płynącymi z wirtualnego świata. Z posiadanych informacji wynika, że młodzież pozwala sobie na wiele w Internecie, dlatego też informowali nieletnich jaka odpowiedzialność karna grozi im w przypadku, gdy ich zachowanie w sieci będzie nieodpowiednie. Uczniowie dowiedzieli się, że m.in. groźby, nękanie, upublicznianie ośmieszających kogoś zdjęć, nagrywanie filmów z czyimś udziałem bez jego zgody i upublicznianie tego, znieważanie innej osoby za pośrednictwem smsów, czatów, portalów społecznościowych są czynami karalnymi, za które grozi odpowiedzialność karna.

Funkcjonariusze uświadamiali również młodzież o zagrożeniach płynących ze świata wirtualnego, o tym że nie każdy ma dobre intencje i dlatego trzeba bardzo uważać przy kontaktach z nieznanymi osobami, które poznajemy w Internecie.

Do rodziców uczniów policjanci apelowali natomiast o sprawowanie kontroli, czujność i obserwowanie swoich dzieci. Każdy sygnał, że dziecko może być ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy albo ma w Internecie dostęp do nieodpowiednich dla jego wieku treści jest ważny, a szybko zgłoszony problem może zapobiec nieszczęściu.

 

autor: IK

Powrót na górę strony