Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - "Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie"

Data publikacji 20.12.2016

16 grudnia b.r. w Centrum Handlowym „Vivo” w ramach kampanii społecznej "Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie" policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komendy Powiatowej Policji w Pile wraz z pracownikami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu w niekonwencjonalny sposób uwrażliwiali społeczeństwo na problemy związane z przemocą w rodzinie. Tego dnia w galerii „Vivo” pojawiły się specjalne budki telefoniczne, w których można było odsłuchać nagrania z interwencji domowych w sytuacjach przemocy oraz dowiedzieć się od funkcjonariuszy policji jak reagować będąc świadkiem takich wydarzeń.

1 września 2016 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu rozpoczął realizację projektu – „Kampania społeczna – Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie”.

Projekt ten wpisuje się w zapisy Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie na lata 2014 – 2020 i realizowany jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”- edycja 2016 w ramach Priorytetu i Rozwoju działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Projekt odpowiada na pytanie jak właściwie działać, aby zapobiec zjawisku przemocy w rodzinie, zanim kryzys przerodzi się w długotrwały problem. Zakłada przeprowadzenie regionalnej kampanii społecznej w województwie wielkopolskim, która ma na celu zapobieganie zjawisku przemocy
w rodzinie poprzez profilaktykę uświadamiającą zarówno otoczenie ofiary, jak i samego poszkodowanego, różnych formy przemocy, ich skutków, sposobów przeciwstawiania się, a także sposobów dających szansę na wyjście z trudnej sytuacji życiowej oraz radzenia sobie w obliczu doświadczania przemocy osobiście lub też bycia jej obserwatorem.

W swoich założeniach pozostaje zharmonizowany ze Strategią Polityki Społecznej dla Województwa Wielkopolskiego do 2020 roku, zwłaszcza w odniesieniu do Priorytetu III pod nazwą „Bezpieczna Wielkopolska”, a także spójny z Priorytetem II Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie, Wielkopolskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2020.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od wielu lat prowadzi aktywną politykę na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie współpracując z powiatowymi i gminnymi jednostkami terytorialnymi, organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi zaangażowanymi
w obszar tych działań.

Cele Kampanii Społecznej:

- uwrażliwienie na problem przemocy w rodzinie i edukacja w zakresie interwencji i przeciwdziałania przemocy;

- zmiana postaw obywatelskich;

- zmiana przekonań (stereotypów) towarzyszących pojęciu przemocy w rodzinie;

- wzrost odpowiedzialności za otoczenie;

- integracja i współpraca między przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za prewencję pierwotną i wtórną.

 

 

Powrót na górę strony