Policjanci przestrzegają przed oszustami - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Policjanci przestrzegają przed oszustami

Data publikacji 26.03.2021

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas dokonywania internetowych zakupów oraz zdalnych płatności.

Trwający okres pandemii oraz kolejne obostrzenia, które od jutra zaczną obowiązywać na terenie całego kraju częściowo uniemożliwią handel w sklepach stacjonarnych. W związku z tym alternatywą mogą okazać się zakupy online za pośrednictwem różnych stron internetowych. Należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności podczas dokonywania zdalnych transakcji.

Zakupy przez telefon:

Wzbudzić czujność powinien każdy nieznajomy telefon, którego rozmówca próbuje nakłonić do zakupu danego przedmiotu. W chwili obecnej doskonałym argumentem dla oszustów jest fakt zamknięcia wielu sklepów i przejście na tryb zdalnej obsługi klienta. To może wiązać się z licznymi „atrakcyjnymi” propozycjami sprzedaży nie tylko różnego rodzaju przedmiotów, ale także usług. Podczas takich rozmów nie należy podawać żadnych danych osobowych, a szczególnie tych związanych z kontami bankowymi, kartami kredytowymi i numerem pesel. W przypadku działania oszustów te wszystkie dane mogą zostać przez nich wykorzystane.

Portale aukcyjne:

W ostatnim czasie zauważany jest wzrost oszustw osób sprzedających. Działający w ten sposób oszuści za pośrednictwem prawdziwych ogłoszeń wystawionych na portalach aukcyjnych kontaktują się ze sprzedawcą i zaczynają prowadzić rzeczową rozmowę na temat sprzedaży danego produktu. W momencie, gdy rozmowa przechodzi do określenia miejsca wysyłki i sposobu płatności oszuści podsyłają specjalne linki, po których kliknięciu wchodzimy na stronę internetową łudząco przypominającą prawdziwy portal aukcyjny. Tłumacząc się szybką realizacją płatności proszą sprzedającego o uzupełnienie swoich danych w celu dokończenia transakcji. Należy pamiętać, że w takich wypadkach do żadnej płatności nie dojdzie, a udostępnione przez nas dane mogą posłużyć oszustom do wypłaty zgromadzonej na naszym koncie gotówki.

Powiadomienia SMS:

Podczas dokonywania internetowych zakupów kolejnym etapem są potwierdzenia SMS, które pojawiają się z informacjami o nadchodzącej przesyłce. Należy być ostrożnym szczególnie w przypadkach, kiedy treść wiadomości wymusza na nas uregulowanie dodatkowych należności z tytułu np. dopłaty związanej z wagą paczki. Może to być kolejna próba wyłudzenia pieniędzy lub danych dostępowych do konta bankowego.

Należy pamiętać, że pomysłowość oszustów nie zna granic, a ich przestępcze działanie może się przejawiać także w innych metodach związanych z transakcjami online. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują o ostrożność i zachowanie bezpieczeństwa podczas dokonywania zdalnych zakupów.

sierż. Wojciech Zeszot