KWP - 12 miesięcy działalności grupy SPEED - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

KWP - 12 miesięcy działalności grupy SPEED

Data publikacji 22.07.2020

Minął rok od powstania policyjnej grupy „Speed”, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Efekty pracy wielkopolskich funkcjonariuszy wskazują, że wciąż jest zbyt dużo brawury i agresji wśród uczestników ruchu drogowego.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń. 
 
Minął właśnie rok od powstania grupy „Speed”, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Mundurowi w ramach służby kontrolują w szczególności te drogi, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Policjanci mają do dyspozycji radiowozy oznakowane z laserowymi miernikami prędkości oraz nieoznakowane pojazdy wyposażone w videorejestratory.
 
W skład zespołu „Speed” wchodzą najlepsi policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych Policji, a także policjanci z pionów kryminalnych i zwalczających cyberprzestępczość. 
 
Do zadań zespołu należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość. Grupa "Speed" zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, mogące być powodem różnych tragicznych zdarzeń.
 
Imponujące są wyniki całorocznej pracy specgrupy "Speed". W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci:
skontrolowali 40275 pojazdy,
ujawnili 36657 wykroczenia drogowe, z czego 23236 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
nałożyli 31948 mandatów karnych, z czego 23814 za przekroczenie prędkości,
skierowali 528 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe,
zatrzymali 2429 praw jazdy, w tym 2234 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
zatrzymali 2842 dowody rejestracyjne,
ujawnili także 227 przestępstw karnych, w tym m.in. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli drogowej czy kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień lub orzeczonego sądownie zakazu. 
 
"Speed-y" nadal będą działać na terenie całej Polski. Wśród kierujących pojazdami budzą uznanie i jedynie osoby, które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego powinny mieć powody do obaw.
 
KWP Poznań
Piotr Garstka
  • 1